Gyűjtőköri szabályzat

 

1.    A Petőfi Sándor Könyvtár általános gyűjtőkörű, nyilvános települési könyvtár.

Az állomány alakítását, a gyűjtőkört alapvetően meghatározza a könyvtár funkciója, mely szerint a város felé közművelődési feladatokat lát el a felnőtt és gyermek olvasók részére,

 

Gyűjteményét úgy alakítja ki, hogy a különböző részlegek arányosan fejlődjenek, az állomány segíteni tudja az oktatás különböző szintjein tanulókat, az életen át tartó tanulást, a gyermekek olvasóvá nevelését, a fizikailag hátrányos helyzetűek ellátását, a közéletben való részvételhez szükséges állampolgári tudnivalók és jogi szabályozás megismerését, a szabadidő hasznos eltöltését, a könyvtárkép társadalmi megítélésének javítását, lehetővé tegye az információhoz való hozzáférést mindenki számára.

 

A gyűjtőkör kialakításánál a következő szempontokat vettük figyelembe:

 

Társadalmi környezet:

Az elmúlt 20 évben, az ország más településeihez hasonlóan, községünk is jelentős átalakuláson ment keresztül. Sorra szűntek meg a munkahelyek, amik addig megélhetést nyújtottak az itt lakók számára. A termőföld döntő része mezőgazdasági őstermelők birtokába került, de több középbirtok is kialakult.

Megnőtt a vállalkozások száma, elsősorban a szőlőtermesztés és a borászat, valamint a kereskedelem és a vendéglátás területén, ám ezek csak kevés embert tudnak foglalkoztatni.

Az országos adatokhoz képest nagy volt a munkanélküliek aránya, a lakosság kb. 14%-a. Túlnyomó részük alacsony iskolázottságú, szakképzetlen, halmozottan hátrányos helyzetű.

2013-ban várossá lettünk.

Jelenleg a legnagyobb foglalkoztató, az intézményein keresztül, a Polgármesteri Hivatal, ha pedig munkanélküliek közhasznúként való foglalkoztatását is ideszámítjuk, akkor még nagyobb a szerepe.

2014-ben az AsiaFood Kft. megkezdte a termelést településünkön, így 200-nál több ember tudott elhelyezkedni itt.

 

Oktatás

A községben egy általános iskola, óvoda valamint családi napközi működik. A 9-10 évfolyam számára indított képzés jelenleg szünetel. Sok gyerek az Egerben dolgozó szülővel jár be a megyeszékhelyre, nemcsak a középiskolákba, hanem az általános iskolákba is. Az egri és gyöngyösi felsőoktatási intézménybe járó hallgató a tanulmányaihoz a mi könyvtárunkban is keres irodalmat. A könyvtár állományával szeretné minél nagyobb mértékben kiszolgálni (a lehetőséghez mérten) ezen intézményekben tanulók szakirodalom igényét, a preferáltabb szakokon szükséges egy-egy alapmű megvásárlásával. A két tanítási nyelvű és a zeneiskolai oktatás szintén meghatározza a gyűjtés körét.

 

Hagyományok

A községben élő hagyományok szintén nem hagyhatók figyelmen kívül a gyűjtőkör kialakításakor. Figyelembe kell venni továbbá, hogy a településen a roma kisebbség is meghatározó tényező.

 

A gyűjtemény minden ismeretágra kiterjed, figyelembe veszi a valós és potenciális felhasználók igényeit.

A szépirodalomra vonatkozóan válogatva gyűjtjük a klasszikus és a kortárs magyar irodalom képviselőinek műveit, a világirodalom klasszikusait, a modern világirodalom haladó, értékes műveit 1-1 példányszámban, könyv formájában (ez lehet nyomtatott vagy digitalizált is).

A könnyebb műfajú, népszerű irodalomnak is teret adunk, megfelelő szelektálással.

 

A szakirodalmi állományba gyűjtjük:

 

A gyerekek körében érdeklődésre számító, új információkat tartalmazó ismeretterjesztő műveket, a tudomány minden területéről.

A felnőttek részére

·         a filozófia, a pszichológia, logika, etika, esztétika, vallás, jog, gazdaság átfogó műveit;

·         a nevelés területén a pedagógusok oktató munkáját, a tanulást és a továbbtanulást segítő, valamint a gyógypedagógiai és a gyermeknevelési műveket;

·         a magyarság szellemi és tárgyi értékeit bemutató néprajzi műveket;

·         a természettudományok területén, annak minden ágában, korszerű ismereteket nyújtó, átfogó, népszerű munkákat;

·         az alkalmazott tudományok területén az érdeklődésre számot tartó, keresett kiadványokat;

·         a művészetek területén az átfogó művészettörténeti műveket, a művészeti stílusokról és nevesebb művészekről megjelent dokumentumokat;

·         a fotó, a film, a színház, a sport területén a népszerű, ismeretközlő kiadványokat;

·         a nyelv és az irodalom területén a helyesírásra, nyelvhelyességre vonatkozó műveket, nyelvoktató kiadványokat, szótárakat, irodalomkritikákat, műelemzéseket, írói életrajzokat;

·         földrajzi vonatkozásban természetföldrajzi leírásokat, útikönyveket, térképeket;

·         történelmi művekből a magyar és egyetemes történelmet ismertető, egy-egy korszakot átfogó, történelmi eseményeket bemutató kiadványokat, kronológiákat.

 

A kézikönyvtári állományt olyan referensz könyvekkel bővítjük, amelyek a könyvtárhasználóinak megfelelő tájékoztatást tesznek lehetővé. Ezek:

·         általános-, és szaklexikonok, enciklopédiák, nyelvi és tematikus szótárak,

·         minden tudományág alapvető kézikönyvei, összefoglaló művek,

·         alapvető művészeti albumok,

·         az oktatást és a tanulást segítő, műelemzéseket tartalmazó dokumentumok,

·         ünnepi rendezvények (iskolai, városi) összeállítását segítő kiadványok,

·         a magyar irodalom jeles költőinek kötetei.

 

A segédkönyvtár számára válogatva gyűjtjük a könyvtári szakmai munkával kapcsolatos kiadványokat, módszertani útmutatókat, a könyvtáros kézikönyveket. Itt helyezzük el a könyvtártörténet, művelődéstörténet, olvasáskutatás és egyéb, a könyvtárral rokon területekről megjelenő kiadványokat is.

A folyóiratokból a napilapokat, hetilapokat, természettudományos folyóiratokat, gyermek- és ifjúsági lapokat, a pedagógiai munkát, a könyvtáros szakmát segítő módszertani lapokat vásároljuk meg.

Megfelelő elhelyezéssel, hozzáférhetőséggel helyben használatukat biztosítja.

CD-ROM-okból, DVD-ből a tanítást, a tanulást, az önművelődést elősegítő, a nyelvi oktatást és a kreativitást fejlesztő kiadványokat szerezzük be.

Az általános és középiskolai kötelező olvasmányok esetében folyamatosan kell végezni a példányszám-kiegészítést. A nyomtatott dokumentumokon túl, a hangos könyvekre is igény van.

Helyet kell kapnia a kétnyelvű kiadványoknak is, mert azok a nyelvtanuláshoz is segítséget nyújtanak.

 

Helyismereti gyűjtemény: a helytörténeti kutatás támogatására a könyvtár helyismereti gyűjtemény részt alakít ki és fejleszti tovább. Gyűjti és megőrzi a községgel kapcsolatos dokumentumokat, valamint Verpeléttel szoros kapcsolatban levő (itt született és/vagy munkásságával a községhez kötődő) személy szellemi alkotásait, illetve a róla szóló irodalmat, 1 példányban. A gyűjtésnek földrajzi, nyelvi és időbeli korlátja nincs.

 

Állományalakítás
 

Az állomány vásárlás és ajándék példány útján gyarapszik. A dokumentumokat különböző forrásokból szerezzük be, annak függvényében, hogy a szűkös költségvetési gyarapítási keretet, hogy tudjuk a legnagyobb kedvezménnyel kihasználni.

Az állomány összetétele formai szempontból:

  • Könyvek,
  • Folyóiratok,
  • Videók,
  • CD-ROM-ok, DVD-k.

 

A megrongálódott könyveket javítjuk, vagy selejtezzük. A tartalmilag elavult és az elveszett könyveket évközben az állományból, selejtezés után, töröljük.